Top
+90 532 341 4277

Ankara Boşanma Avukatı Anlaşmalı Boşanma

2022-04-19 16:23:14

Ankara Boşanma Avukatı Anlaşmalı Boşanma

Ankara boşanma avukatı arayışınızda aklınıza gelen soru işaretlerine sizler için bu içerikte yanıt vermeye çalışacağız. Ehil hukuk olarak sizlere en doğru ve anlamlı şekilde bilgilendirme amacı içerisindeyiz.

Anlaşmalı boşanma, boşanma davası türleri arasında yer alır. Hızlı ve kısa sürede boşanmanın tamamlanması açısından anlaşmalı boşanma davası açılması önemlidir. Taraflar evlilik birliğini ortak bir karar ile bitirebilir. Bu durumda boşanma dışındaki tüm huşularda anlaşma sağlamaları gerekir. Bu hususlar;

  • Maddi manevi tazminat
  • Çocuk velayeti
  • Eşya paylaşımı
  • Nafaka şeklindedir.

Bu anlaşmaların sağlanması durumunda taraflar bir anlaşma protokolü hazırlayıp anlaşmalı boşanma dilekçesi ile ilgili mahkemeye başvurabilirler. Bu aşamada avukat danışma hizmetleri alınarak sürecin daha hızlı bir şekilde yürütülmesi sağlanabilir. Ankara boşanma avukatı davalarına bakacak olan ofisimizi arayarak bizlerden istediğiniz gibi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanmada evlilik birliği tarafların ortak kararı ile sonlanır. Bu boşanma çeşidinde her iki tarafında boşanmak istemesi gerekir. Bunun yanında taraflar boşanmanın maddi ve manevi tüm yasal sonuçları ile alakalı anlaşma sağlarlar.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Gerçekleştirilir?

Anlaşmalı boşanma için Ankara boşanma avukatı hizmeti alınabilir. Boşanma davaları yöntem ve biçim bakımından farklı olabilir. Boşanma sürecinde tarafların çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davası açması mümkündür. Anlaşmalı boşanma 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen anlaşmalı boşanma şartlarının yerine getirilmesi ile sağlanır. Kanunun getirmiş olduğu anlaşmalı boşanma koşullarına uygun olmayanların bu şekilde boşanması mümkün değildir. Böyle bir durumda açılacak olan dava çekişmeli boşanma davası olur.

Anlaşmalı boşanma davasında bazı şartlar vardır.

  • Tarafların anlaşmalı boşanabilmesi için tarafların bir yıl kadar evli kalmaları gerekir. Bir yıldan az süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası ile boşanma mümkün olmaz.
  • Anlaşmalı boşanmalarda tarafların maddi ve manevi tüm yasal konularda uzlaşma sağlaması gerekir. Boşanma protokolü anlaşmalı boşanmalar için son derece önemlidir.
  • Anlaşmalı boşanmalarda iki tarafın da davaya katılması zorunludur. Hakim tarafları bizzat dinler. Protokol ile alakalı tüm şartlarda anlaştıklarını onaylayıp onaylamadıklarını sorar.

Ankara boşanma avukatı alanında danışmak istediğiniz her alanda en doğru şekilde sizlere destek olacak hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak için Ne Yapmak Gerekir?

Anlaşmalı boşanma davası ile ilgili bilgi almak için Avukatlık bürosu ile iletişime geçilebilir. Bu boşanma davaları tarafların kısa sürede boşanmasına olanak sağlar. Anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmalı boşanma dilekçesi yazılmalı ve bununlar beraber yetkili ve görevli mahkemelere başvurulmalıdır.

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen taraflar son 6 aydır ikamet ettikleri bölgede bulunan Aile mahkemelerinde boşanma davası açabilirler. Tarafların altı aydan daha uzun süredir farklı bölgelerde ikamet etmesi durumunda boşanma davası davalının bulunduğu ikamet bölgesinde açılmalıdır. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların itirazda bulunmaması durumunda kendilerinin belirledikleri bir Aile mahkemesinde de boşanma davası açmaları mümkündür.Boşanma avukatı Ankara arayışlarınızda sizlere destek olabilmek davalarınızda ve sorularınızda her zaman sizlerleyiz.

Boşanma Dilekçesi Neden Önemlidir?

Boşanma dilekçesi anlaşmalı boşanmalar için önemlidir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların evliliklerinde yaşadıkları sorunları belirtmeleri gerekmez. Tarafların bu süreçte doğru karar vermeli ve haklarının bilinci ile boşanma işlemini gerçekleştirmelidir.

Anlaşmalı boşanma davalarının dilekçeleri hazırlanırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Kişilerin dava dilekçeleri hazırlanırken profesyonel avukatlardan danışmanlık alması gerekir. Bu şekilde boşanma süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi de mümkün olur.

Yorumlar

Son makaleler

Destek alın : +90 532 341 4277